NAGRODA BIZNESOWA BPIG – edycja VII za 2018 r.
NAGRODA BIZNESOWA BPIG – edycja VII za 2018 r.
W kategorii „Innowacyjna firma” Nagrodę Biznesową BPIG otrzymało Stowarzyszenie Pomocy Młodzieży i Dzieciom Autystycznym oraz Młodzieży i Dzieciom o Pokrewnych zaburzeniach „Wspólny Świat” w Białej Podlaskiej.
Stowarzyszenie „Wspólny Świat” z Białej Podlaskiej jest organizacją pożytku publicznego, która od 12 lat niesie pomoc dzieciom i młodzieży autystycznej oraz wspiera rodziny z problemem autyzmu. W sumie obejmuje wsparciem ponad 200 osób z terenu miasta Biała Podlaska oraz północnej części woj. lubelskiego, zatrudnia ponad 130 wykwalifikowanych specjalistów i jest jedyną organizacją niosącą tak kompleksową pomoc na obszarze Polski wschodniej.
Stowarzyszenie nie spoczęło jednak na laurach i w oparciu o nabyte doświadczenia podjęło ogromne wyzwanie polegające na budowie pierwszego w Polsce Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem, inwestycji innowacyjnej w skali kraju, która zakłada pomoc na wszystkich etapach życia osób z autyzmem. Przyjęte podczas budowy obiektu rozwiązania są wzorcowe dla innych jednostek, które planują tego rodzaju inwestycje. Zarówno lokalizacja obiektu, jak i zastosowane rozwiązania architektoniczne, rozkład pomieszczeń, ich kolorystyka, wykończenie i wyposażenie wnętrz uwzględniają potrzeby osób z autyzmem wynikające z ich zaburzeń.
Centrum składać się będzie z uzupełniających się
ośrodków tworzących kompleks połączonych funkcjonalnie obiektów. Pierwszymi są Ośrodek
Terapii i Diagnostyki oraz Przedszkole dla Dzieci z Autyzmem, które zostały uroczyście
otwarte w maju bieżącego roku. W kolejnych powstaną: budynek Szkoły Podstawowej,
Szkoła Przysposabiająca do Pracy, Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Mieszkania
Treningowe – Dom Pobytu Stałego dla Osób Dorosłych z Autyzmem.
W kategorii „Lider przedsiębiorczości” Nagrodę Biznesową BPIG otrzymała Wipasz S.A.
Wipasz S.A. to największy polski producent paszy i lider w produkcji świeżego mięsa z kurczaka. Firma w 100% oparta na polskim kapitale, która dzięki pełnej integracji procesu produkcyjnego oraz zastosowaniu innowacyjnych technologii, dostarcza swoim klientom produkty spełniające najwyższe normy jakościowe.
Wipasz S.A. produkuje rocznie w pięciu wytwórniach zlokalizowanych w całej Polsce ponad milion ton paszy dla drobiu, trzody i bydła. Zakład Drobiarski w Mławie – najnowocześniejszy tego typu zakład w Europie – wytwarza dziennie ponad 440 ton mięsa z kurczaka. Ale co najistotniejsze dla naszego regionu – w lipcu uruchomiony zostanie Zakładu Drobiarskiego w Międzyrzecu Podlaskim, po którego pełnym uruchomieniu moce ubojowe wzrosną do 2,5 mln ptaków na tydzień.
W kategorii „Przedsiębiorca roku” Nagrodę Biznesową BPIG otrzymał Leszek Horeglad.
Leszek Horeglad, od zawsze związany z naszym regionem, aktywność zawodową rozpoczął 45 lat temu, jako świeżo upieczony młody inżynier w Rejonie Dróg Publicznych w Białej Podlaskiej, w którym przepracował do 1989 r. Transformacja ustrojowa oraz rodzące się nowe możliwości stały się zalążkiem założenia i powstania spółki PHUB TRASA, która zgodnie z wykształceniem Leszka Horeglada zajmowała się projektowaniem i budową dróg, jako jedna z pierwszych tego typu działalności w wolnej Polsce. Wraz z upływającym czasem, wykorzystując sprzyjające położenie graniczne, spółka zaczęła rozszerzać swoją działalność o wymianę handlową z byłymi republikami Związku Radzieckiego.
Rok 2001 wpisał się grubą czcionka w karierze Leszka Horeglada, w którym to w wyniku prywatyzacji staje się on większościowym udziałowcem Przedsiębiorstwa Robót Drogowych SA w Białej Podlaskiej, firmy, w której jako młody inżynier zaczynał swoją zawodową karierę. Rozkwit wymiany towarowej ze Wschodem, ciągła potrzeba zmian i rozwoju, wpłynęły na dalszą dywersyfikację działalności poprzez wybudowanie w 2005 r. jednego z pierwszych prywatnych Terminali Przeładunkowych – TERMINALA ALEKSANDRA w Małaszewiczach.
Dziś Leszek Horeglad to szereg niezależnych ale współpracujących ze sobą spółek zajmujących się: budową dróg i mostów, produkcją masy bitumicznej, betonu i galanterii betonowej, bezpośrednim importem surowców naturalnych, przeładunkiem: węgla, koksu, gazu, nawozów i kruszyw mineralnych, tworzących solidną markę handlowa Grupa Horeglad, zatrudniającą 250 osób, bez których, jak sam mówi, nie byłoby Leszka Horeglada.